Przeskocz do treści

O rasie

Kraj pochodzenia

Szwajcaria

Przydatność

Od dawna wykorzystywany jako pies ratowniczy, obecnie głównie pies do towarzystwa.

Wielkość

Wysokość w kłębie suk powinna wynosić co najmniej 65 cm, natomiast minimalna wysokość psów 70 cm. Waga zależy od wzrostu i budowy zwierzęcia, ale nie powinna wynosić mniej niż 60 kg.

Szata

Istnieją zarówno bernardyny krótkowłose, jak i długowłose. Umaszczenie rude z białym lub białe z rudym. Bernardyn musi mieć białe nogi, białą pierś i biały koniec ogona, a także strzałkę na głowie oraz białą łatę na karku. Ceniona jest ciemna maska i ciemne wargi.

Pielęgnacja

Należy go szczotkować lub czesać codziennie w celu usunięcia luźnych włosów. Uszy utrzymywać w czystości i regularnie sprawdzać oczy.

Charakter

Łagodne usposobienie, przyjacielskie i zrównoważone. Dobroduszne i przywiązujące się do człowieka. Bernardyny lubią dzieci, są lojalne wobec swojego przewodnika, ostrożne, nie przepadają za szczekaniem. W razie potrzeby będą bronić ciebie i twojego mienia.

Wychowanie

Trzeba nauczyć młode psy, by nie ciągnęły smyczy, ponieważ trudno będzie zrobić to później. Tak jak inne mastify, bernardyn podczas szkolenia potrzebuje znacznej dozy zrozumienia z twojej strony. Należy też zwrócić uwagę, by w okresie wzrostu zbytnio się nie wysilał.

Zachowanie w środowisku

Bernardyny są całkowicie oddane swojemu panu i jego rodzinie, doskonale zgadzają się z dziećmi. Psy i żywy inwentarz zazwyczaj nie stanowią dla nich problemu. Nieufne wobec obcych.

 

* za „ENCYKLOPEDIĄ PSÓW” Esther J.J. Verhoef-Verhallen, wyd. Bellona