Przeskocz do treści

Pies w nowym domu

Jeżeli zaadoptowałeś zwierzaka ze schroniska, pamiętaj że:

1. Po zjawieniu się nowym domu pozwól zwierzęciu zapoznać się spokojnie z nowym otoczeniem – obejdź z nim mieszkanie, dom oraz  pozwól obwąchać teren. Kolejna sprawa to pokaż mu jego głownie "stacjonowania" czyli legowisko.  Zachęć sierściucha do położenia się na nim. Legowisko powinno być położone w spokojnym kącie, gdzie nasz pies nie będzie zbytnio niepokojony przez domowników czy inne zwierzęta. Nie należy niepokoić psiaka w jego legowisku – w razie potrzeby przywołaj psa zachęcająco do siebie.

2. Jeśli adoptowałeś psa, a masz już innego w domu, to lepiej żeby do ich spotkania dojdzie poza domem lub terenem posesji (oba psy muszą być na smyczy – poproś więc o pomoc drugą osobę). Do mieszkania, domu wprowadź najpierw nowego psa, a dopiero po jego zapoznaniu się z otoczeniem starego domownika. Staraj sie kontrolować sytuację; nie ingeruj, jeśli jedn z  psów próbuje dominować wobec swojego towarzysza (o ile oczywiście nie dojdzie do większych scesji), bowiem zwierzaki muszą miedzy sobą ustalić hierarchię - któreś z nich musi się podporządkować, zgodnie z odwiecznymi prawami stada.

3. Nie zamieniaj legowiska dotychczasowego rezydenta oraz nie faworyzuj też wyraźnie nowego psa, bo twój „stary” pupil uzna nowego towarzysza za intruza i wroga. Jedzenie podawaj zwierzaków oddzielnie i ostrożnie, aby uniemożliwić im walkę na tym tle.

4. Powstrzymuj się od gwałtownych gestów wobec zwierzęcia, bowiem może odczytać je jako oznakę agresji. Jeśli zwierzak jest nieufny, nie przytulaj go na siłę jak również nie podnoś głosu oraz oczywiście nie karć. Daj mu czas na nabranie do ciebie zaufania. Pamiętaj, że różne sytuacje mogą wywołać u psa lęk i reakcję obronną!

5. Zabezpiecz balkony i okna by zwierze nie uległo wypadkowi; schowaj przedmioty, które zwierzak może niechcący zniszczyć lub zrobić sobie krzywdę.

6. Nie powierzaj opieki nad psem nastolatkowi, dopóki nie nastąpiło miedzy nimi ugruntowanie więzi i dopóki nie ukształtowaliście wychowania zwierzęcia. Małe dziecko może przebywać ze zwierzakiem tylko w obecności osoby dorosłej.

7. Początkowo wychodź z nim często na spacery, by wykształcić w nim załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz (psy przebywające długo w schronisku w ciasnych kojcach lub na łańcuchach mogą się oduczyć czystości – na nauczenie jej od nowa trzeba poświęcić kilka tygodni, wyprowadzając zwierzaka dosyć często, a w szczególności po każdym posiłku, po i przed snem).

8. Koniecznie wyposaż swojego pupila w adresówkę (skórzana torebka z kartką z adresem, bądź blaszka z wybitymi danymi właściciela) albo na obroży napisz jego adres oraz telefon.

9. Nie należy spuszczać go ze smyczy, dopóki nie nabierze do nas zaufania i nie zapozna najbliższej okolicy. Na spacerach nie spuszczaj oka z naszego zwierzaka – obserwuj jego reakcje i utrzymuj z nim kontakt.

10. Nie dopuszczaj do beztroskiej konfrontacji z innymi zwierzakami, zanim nie poznasz jego zachowań i reakcji.

11. Pupil może bać się burzy czy innych wystrzałów zatem nie wychodź z nim w tym czasie na spacer.

12. Do każdej nowej rzeczy przyzwyczajaj zwierzaka powoli. np. jazda samochodem, żywienie nowy pokarm (zwierzak po nagłej zmianie diety - ze schroniskowej na domową - może dostać biegunki, dlatego najlepiej przyzwyczajać go do nowego rodzaju karmy powoli, na początku mieszając różne rodzaje jedzenia).

13. Podczas jedzenia nie podchodź zbyt blisko psiej miski, bo nie ma pewności, jak pies na to zareaguj. Jest to podyktowane tym, że psy, które przebywałe w schronisku przebywają w boksie bronią swojego pokarmu, dlatego twój nowy domownik może to uznać za normalne zachowanie. Na tresurę przyjdzie czas.

14. Stosuj system nagród za nowe osiągnięcia pupila /smakołyk, pochwały wypowiadane entuzjastycznie/, aby zwierzak wiedział, czego od niego oczekujesz i jakie zachowania uważasz za pożądane – to najlepszy system porozumiewania się z psem.