Przeskocz do treści

Zanim adoptujesz psa

Zanim zdecydujesz się na zwierzaka, przemyśl dokładnie czy jesteś w stanie sprostać nowym obowiązkom i pamiętaj że:

1. Zwierzak nie jest rzeczą i potrzebuje miłości, opieki oraz właściwego wychowania tak samo jak człowiek, dlatego powinniśmy traktować go jak członka rodziny, zapewniając mu schronienie do końca jego dni.

2. Jeśli masz niepewną sytuację mieszkaniową, nieustabilizowaną rodzinną czy zawodową rozważ czy w przyszłości dasz radę opiekować się zwierzęciem.

3. Dokonując wyboru zwierzęcia należy kierować się wzajemnym dopasowaniem temperamentów. Oczywistym jest, iż duże zwierze będzie sprawiało problem osobom starszym czy też nie powinno być powierzone pod opiekę małym dzieciom. Natomiast bardzo żywiołowe zwierzę będzie stanowiło także problem dla opiekunów , którzy poświęcają mu zbyt mało czasu, bowiem z powodu nudy czy tęsknoty spożytkuje nadmiar energii – znajdując sobie zajęcia zmierzające do zniszczeń czy nawet dewastacji w najbliższym otoczeniu.

4. Zanim zdecydujesz się na określoną rasę , musisz poszerzyć wiedzę i zapoznać się z potrzebami i zachowaniami określonego gatunku. Pamiętaj, iż inne są potrzeby i zwyczaje zwierząt łowieckich czy pasterskich, a ty także musisz spełniać ich oczekiwania chociażby w kwestii zaspokojenia potrzeb ruchowych, odpowiedniego żywienia czy zabaw. Wybierając psa rasowego staraj się dobrać rasę, której charakter i temperament będzie odpowiednio dopasowany do trybu życia domowników.

5. Trzymanie w ciasnych osiedlowych mieszkaniach psów, które od pokoleń wychowywane były do określonych zadań, może być źródłem poważnych problemów. Pamiętaj, że pies tak jak człowiek potrzebuje przestrzeni życiowej.

6. Pamiętaj, że młodziutkie zwierze wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, tak więc trzeba poświęcić mu czas by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwe ukształtować jego osobowość. Trzeba się także liczyć z tym, że w czasie dorastania, wzrostu i zmiany uzębienia, szczenię kierowane także potrzeba poznawania świata, będzie niszczyło wiele rzeczy, o ile ich właściwie nie zabezpieczymy i nie zapewnimy zwierzęciu określonych akcesoriów do gryzienia.

7. Z opieką nad zwierzęciem wiążą się wydatki, bowiem wymaga ono pielęgnacji, odpowiedniej karmy i oczywiście nadzoru lekarza w zakresie zapewnienia cyklicznych szczepień ochronnych i leczenia w czasie zaistniałej choroby.

8. Przemyśl także co zrobisz ze zwierzęciem w razie konieczności Twojego wyjazdu. Warto mieć kogoś bliskiego kto zapewni zastępcza opiekę. Istnieją oczywiście hotele dla zwierząt lecz wiąże się to z wydatkami.

9. Jeśli jesteś poważnie zaangażowany zawodowo, bywasz o różnych porach w domu, a nie masz posesji, na której pies mógłby przebywać w ciągu dnia - wybierz raczej kota, bowiem jest mniej absorbujący i pracochłonny oraz lepiej znosi samotność.

10. Jeśli masz już jakieś zwierzę, a chciałbyś jeszcze następne, kieruj się doborem na zasadzie odmiennych temperamentów i płci tych zwierząt tzn. jeśli masz energicznego psa dobierz mu spokojną wysterylizowaną suczkę. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jak te zwierzęta na siebie reagują, lecz uczyń to poza domem. Próbę wzajemnego zapoznania podejmuj kiedy zwierzęta są na smyczy, nie dopuszczając do gwałtownej konfrontacji. Jeśli towarzyszem psa ma być kot lub odwrotnie, postępuj podobnie jak wyżej, lecz w czasie zapoznania kot powinien przebywać w kontenerze.

11. Jeśli jesteś gotów do przyjęcia nowego członka rodziny, pamiętaj, iż wszyscy domownicy powinni uczestniczyć w wyborze zwierzęcia i podjąć wspólnie decyzję względem jego akceptacji. Jedynie w bezpośrednim kontakcie można ocenić wzajemne relacje.

12. Zwierzę nie może być niespodziewanym prezentem. Uszczęśliwianie innych poprzez narzucanie im dodatkowych obowiązków i narażanie zwierzęcia czy osoby obdarowywanej na ewentualny brak wzajemnej akceptacji, jest niestety nierozważnym gestem, narażającym wszystkie strony na dodatkowe kłopoty.